تبلیغات
مهندسی جوشکاری - آشنایی با استانداردهای ایزو (ISO)
 
سه شنبه 12 دی 1391 :: نویسنده : مهدی ملکی
 تجارت خارجی- همشهری‌ آنلاین:
ایزو (ISO) مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین‌المللی برای استانداردسازی است.

در حال حاضر، این سازمان بین‌الملی متشكل از یک شبکه از مؤسسات استاندارد ملی در 157کشور دنیا است، كه بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو - سوئیس- فعالیت می‌کند که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد.

امروزه رعایت استانداردهای ایزو در تولید و عرضه محصولات و خدمات از چنان اهمیتی برخوردار است كه در عرصه تجارت جهانی، استاندارد‌های ایزو شرط اولیه در داد و ستدهای بین‌المللی قرار گرفته است.

برای مشاهده ی کامل مطلب بر روی ادامه ی مطلب کلیک نمایید.

تجارت خارجی- همشهری‌آنلاین:
ایزو (ISO) مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین‌المللی برای استانداردسازی است.

در حال حاضر، این سازمان بین‌الملی متشكل از یک شبکه از مؤسسات استاندارد ملی در 157کشور دنیا است، كه بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو - سوئیس- فعالیت می‌کند که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد.

امروزه رعایت استانداردهای ایزو در تولید و عرضه محصولات و خدمات از چنان اهمیتی برخوردار است كه در عرصه تجارت جهانی، استاندارد‌های ایزو شرط اولیه در داد و ستدهای بین‌المللی قرار گرفته است.

انواع استانداردهای ایزو

·        استاندار ISO 9000 :

در سال 1987 كمیته‌ فنی 176 سازمان بین المللی استاندارد (ISO/TC۱۷۶) سری استانداردهای ایزو 9000 را به جهانیان ارائه نمود. هدف از تدوین این سری استاندارد به وجود آوردن الگوئی بین‌المللی برای پیاده‌سازی و استقرار سیستم‌های مدیریت و تضمین كیفیت بوده كه مورد استقبال فراوان در سطح دنیا قرار گرفت.

سری استانداردهای ایزو 9000 در سال 1994 و 2000 با نگرش فرآیندگرا و نهادینه نمودن بهبود مستمر در سیستم مدیریت كیفیت سازمان از طریق اصلاح فرآیندها، مورد ویرایش قرارگرفت.

در واقع استاندارد ایزو 9000 به یک محصول خاص داده نمی‌شود، بلکه فرآیند تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

مزایای بكارگیری استاندارد ایزو 9000

·        بررسی مجدد فعالیت های سازمان بر اساس اهداف سازمان و رفع كاستی‌ها

·        شفافیت فرآیندها و شاخص ها در سازمان

·        جلوگیری از دوباره كاری ها به واسطه تعریف فعالیتهای برنامه ریزی شده و سیستماتیك

·        كاهش هزینه ها

·        ایجاد اطمینان و اعتماد در درون سازمان

·        ایجاد اطمینان و اعتماد درون سازمان (مشتری)

·        افزایش توان رقابت در عرصه بین الملل

دامنه كاربرد: این استاندارد در كلیه سازمانهای تولیدی، خدماتی و پژوهشی و آموزشی و غیر كاربرد دارد.

·        استاندار ISO 14000

استانداردهای خانواده ISO 14000 شامل استانداردهای بین الملی در رابطه با سیستم‌های زیست محیطی است. این استانداردها در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط کمیته فنی ۲۰۷ سازمان ایزو بوجود آمدند. یک سیستم مدیریت زیست محیطی می‌تواند به عنوان بخشی از سیستم‌های جامع مدیریت به حساب آید. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیت‌های طرح‌ریزی، تعریف مسوولیت‌ها، تعیین روش‌ها و فرایند‌ها و همچنین در اختیارگیری منابع لازم برای تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست‌ محیطی سازمان است. این استاندارد مساله اصلی فرآیند تولید و به عبارتی پشت پرده عرضه یک کالا است، نه خود کالا. در واقع این گواهینامه به واحدی اعطا می‌شود که در درازمدت برنامه‌های عملی برای کمک به پاکیزه ماندن محیط‌زیست داشته باشد و آنها را به درستی اجرا کند.

مزایای بكارگیری استاندارد ایزو 14000

·        ایجاد سیستمهای مدیریت زیست محیطی كه منجر به حفاظت بیشتر از محیط زیست می شود.

·        به حداقل رسانیدن موانع غیر تعرفه ای تجاری و تسهیل تجارت بین الملل با توجه به بها دادن بیشتر به محیط زیست در سازمان‌ها

·        جلب مشتریان بیشتر و افزایش سهم بازار در سطح بین المللی

·        افزایش رعایت مقررات و قوانین مربوط به محیط زیست

·        استفاده بهینه از منابع طبیعی

·        تسهیل تجارت بین الملل

·        ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان

دامنه كاربرد: این استاندارد برای كلیه صنایع و سازمان‌های مختلف تولیدی و خدماتی كاربرد دارد.

·        استاندار OHSAS 18001

سری ارزیابی ایمنی بهداشت شغلی (Occupational Health & Safety Assessment Series) استانداردی قابل امتیازبندی و اخذ گواهینامه است.

در سال 1998 كمیته‌ای متشكل از موسسه استاندارد بریتانیا، شركتهای اصلی گواهی دهنده انگلستان و سایر سازمانهای بین‌المللی استاندارد تشكیل شد كه هدف آن تهیه و تدوین استانداردی واحد بود.

OHSAS 18001 در پاسخ به نیاز سازمانها به یک استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، که بوسیله آن بتوانند سیستم مدیریت خود را در زمینه‌های بهداشتی و ایمنی ارزیابی کنند تدوین شده است.

ساختار استاندارد OHSAS 18001 سازگار با استانداردهای ایزو 9000 و ایزو 14000 است تا سازمان‌ها بتوانند به راحتی سیستم‌های مدیریت کیفیت، محیط زیست و بهداشت شغلی و ایمنی را با یکدیگر ادغام و سیستم مدیریتی یکپارچه‌ای را ایجاد نمایند.

یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، سازمان را در شناسایی، حذف و یا به حداقل رساندن خطرات مرتبط با بهداشت و ایمنی کارکنان خویش و سایر طرف‌های ذینفع که در معرض آن قرار دارند، یاری می‌کند.

مزایای بكار گیری استاندارد OHSAS 18001

·        تفكری طرح ریزی شده و مستند در ارتباط با بهداشت و ایمنی شغلی

·        ساختاری مناسب برای مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی

·        ایجاد محیط كاری ایمن‌تر و سالم‌تر

·        افزایش آگاهی و دانش در خصوص مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

·        كاهش ریسك حوادث، رویدادها و ....

دامنه كاربرد: این استاندارد در كلیه سازمان‌های تولیدی و خدماتی كاربرد دارد.

·        استاندار ISO 22000

ایمنی غذا وابسته به بروز مخاطرات بیماری‌زایی غذایی در هنگام مصرف می‌باشد. کنترل کافی و مناسب در طول زنجیره غذایی امری ضروری بنظر می‌رسد چرا که در هرمرحله از زنجیره غذایی ممکن است مخاطرات ایمنی غذا رخ دهد. لذا رسیدن به ایمنی غذا بایستی با تلاش همه گیر طرفهای زنجیره غذا صورت پذیرد.

بکارگیری این استاندارد به سازمانهایی که در رده‌های مختلف زنجیره غذایی قرار دارند کمک می‌کند که بتوانند مخاطرات موجود در سیستم خود را شناسایی و کنترل نمایند.

این استاندارد مجموعه ترکیبی موثری را جهت حصول اطمینان از ایمنی غذا در طول زنجیره غذایی ایجاد می‌نماید که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه‌های پیشنهادی و اصول HACCP می‌باشد.

دامنه كاربرد: کلیه سازمانها در محدوده زنجیره غذایی شامل تولیدکنندگان مواد اولیه در کارخانه‌های تولید مواد غذایی و خوراک دام، عوامل درگیر با حمل و نقل و انبارش، فروشگاه‌های خرده فروشی و تامین کنندگان خدمات مرتبط با غذا نظیرخدمات بسته‌بندی و ... می‌توانند از این استاندارد بهره جویند.

·        استاندار ISO /IEC 17020

یكی از استانداردهای تخصصی است كه برای معیارهای عمومی برای فعالیت انواع مختلف سازمانهای بازرسی كننده می‌باشد. هدف از این استاندارد مشخص كردن معیارهای عمومی سازمان‌های بازرسی كننده بیطرف, قطع نظر از بخش مورد بازرسی, می‌باشد.

این استاندارد همچنین معیارهای استقلال را نیز مشخص می نماید. این استاندارد برای استفاده سازمانهای بازرسی كننده و مراجع تایید صلاحیت و نیز سایر سازمان‌های مرتبط با شناسایی صلاحیت سازمان های بازرسی كننده در نظر گرفته شده است.

دامنه كاربرد: این استاندارد برای كلیه شركت ها و موسسات بازرسی كاربرد دارد.

·        استاندار ISO /IEC 17025

روند تخصصی شدن فعالیت‌های سازمان‌ها موسسات و سازمان‌های تدوین كننده استاندارد را بر آن می‌دارد تا نیازمندی‌های خاصی را جهت حصول اطمینان از كیفیت خدمات این نوع سازمان‌ها تدوین نمایند.

علاوه بر استاندارد ایزو 9000 كه الزامات عمومی سیستم مدیریت كیفیت را برای كلیه سازمانها بیان می‌نماید در صنایع مختلف استانداردهایی منتشر می‌شود كه الزامات خاصی را برای آن تعریف می‌نماید كه این الزامات به صورت مكمل - جایگزین الزامات عمومی سیستم مدیریت كیفیت سازمان را شكل می‌دهد.

این استاندارد تخصصی برای تشریح سیستم مدیریت كیفیت آزمایشگاهها تدوین شده است.

به بیان دیگر این استاندارد برای كلیه آزمایشگاه‌های ارایه دهنده خدمات اندازه‌گیری، تست، آزمون و كالیبراسیون (آزمایشگاه‌های صنعتی) بدون توجه به تعداد پرسنل یا گستردگی محدوده فعالیتهای آن قابل كاربرد می‌باشد.

·        استاندار ISO/TS 16949

با وجود آنكه استانداردهای سری ایزو 9000 به دلیل ماهیت مستقل خود، برای بسیاری از نهادها به عنوان پایه و اساس ساخت سیستم مدیریت كیفیت قرار گرفته، اما برخی از حوزه‌های اقتصادی به خصوص، مانند صنایع خودرو، كه علاقه بیشتری به برآورده شدن خواسته‌های كیفی خود دارند اقدام به تدوین الزامات ویژه خود نموده‌اند و اجرای این خواسته‌ها را برای تامین كنندگان خود الزام نموده اند.

از آنجا كه تعداد این الزامات سبب بروز مشكلاتی در خصوص ارزیابی مكرر خواسته‌های متفاوت برای قطعه سازان طرف قرارداد, خودروسازان مختلف شده است. بررسی‌ها برای حل این مشكل منجر به تشكیل گروه كاری بین‌المللی صنعت خودرو گردید كه این گروه كاری با همكاری كمیته فنی 176 سازمان بین‌المللی استاندارد اقدام به یكپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.

ماحصل این تلاش انتشار مشخصه فنی ایزو گردید. در تدوین این مشخصه فنی مراجع ذیل به كار گرفته شده است:

·        سری استانداردهای بین‌المللی مدیریت كیفیت

·        نظامنامه های مرجع خودروسازان آمریكایی

·        نظامنامه های مرجع خودروسازان ایتالیایی

·        نظامنامه های مرجع خودروسازان فرانسوی

·        نظامنامه های مرجع خودروسازان آلمانی

استاندار HACCP

مجموعه الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت مواد غذایی است كه به معنی تجزیه و تحلیل خطر و نقاط كنترل بحرانی می‌باشد كه برای اولین بار در سال 1971 در كنفرانس ملی حفاظت مواد غذایی مطرح شد. سپس در سال 1973 سازمان فضا نوردی آمریكا (ناسا) با همكاری شركت پیلسبوری این سیستم را برای اطمینان از سلامت مواد غذایی فضا نوردی اجرا كردند.

این سیستم در سال 1985 به اطلاع عموم رسید و در سال 1993 توسط كمیسیون كدكس پذیرفته شد.

در سال 1377 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران آیین كار استفاده از آنرا تحت عنوان استاندارد ملی 4557 منتشر كرد. حروف كلمات این سیستم با هدف ایمن‌سازی فرآیندهای تولید مواد غذایی و پیشگیری از بروز حوادث ناشی از مشكلات بهداشتی مواد غذایی در سازمانها مستقر می‌شود.

مزایای بكارگیری استاندارد:

استقرار این سیستم در سازمان با توجه اجرای مراحل كنترل مناسب و موثر در طول فرآیندهای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، انبارش و نگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می‌دهد كه با حداقل هزینه مطمئن‌ترین كنترلها را انجام می‌دهد و می‌توان به مزایای زیر اشاره كرد:

·        ایجاد اطمینان در مصرف كنندگان محصولات

·        حركت به سمت تولید بدون نقص

·        پیشگیری از مخاطرات شیمیایی، میكروبی و فیزیكی كه ممكن است در فرآورده‌های غذایی موجب خسارت رساندن به مشتری و كاهش اعتبار سازمان شود.

·        سازگاری با سایر سیستمهای مدیریت كیفیت

كلیه سازمانهای تولیدی و خدماتی كه در زنجیره تامین مواد غذایی جامعه نقش ایفا می‌كنند مانند مجتمع های كشت و صنعت، تولید كنندگان مواد غذایی، توزیع‌كنندگان مواد غذایی، سردخانه ها و.... می توانند با استفاده از این اصول نسبت به تضمین سلامت محصولات غذایی خود اطمینان لازم را كسب نمایند.

استاندار IMS و HSE

یک سیستم مدیریت سازمان یافته چارچوبی ایجاد می‌کند که در قالب آن افراد می‌توانند به طور منظم برای سازمان کار کنند و در مقابل درآمد مطلوب با روش کارآمد و موثر بدست بیاورند.

به عبارت دیگر سیستم مدیریت روشی است که ما می‌خواهیم کارها انجام شوند. سیستم مدیریت می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی همچون کیفیت، بهداشت و ایمنی و محیط زیست مدنظر قرار گیرد. بطور طبیعی مرکز توجه و تأکید هر یک از اجزاء سیستم با دیگری تفاوت دارد.

به عنوان مثال، سیستم مدیریت کیفیت بر نیازهای مشتری تأکید دارد، در حالی که سیستم مدیریت محیط زیست نیازهای طیف گسترده‌ای از طرف‌های ذینفع و تقاضای رو به رشد جامعه نسبت به حفاظت محیط زیست را بیان می‌کند و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی کانون توجه خود را بر حفظ ایمنی سرمایه‌ها و بهداشت شغلی نیروی انسانی در سازمان قرار می‌دهد.

هدف از تدوین این نظام نامه مشخص نمودن و تشریح شمای سیستم مدیریت بر اساس ایزو 17020 در شركت بازرسی فنی و مهندسی جوش فرآیند كنترل می باشد كه در بر گیرنده فعالیتهای زیر است :


1- زمینه های فعالیت :

* مدیریت خدمات آزمایشات غیر مخرب (
NDT) و مخرب (DT) .
* بازرسی جوش سازه های فلزی و خطوط لوله پالایشگاهی .
* برگزاری آزمونهای تایید صلاحیت جوشكاران و ارائه گواهینامه معتبر .
* تهیه دستورالعملهای جوشكاری (
WPS
) انواع فلزات و آلیاژهای مهندسی شامل فولادهای آلیاژی و فلزات و آلیاژهای غیر آهنی .
* برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در زمینه روشهای مختلف جوشكاری ، بازرسی جوش و آزمایشات غیر مخرب .


2- اصطلاحات و تعاریف :

در این نظامنامه عناوین و اصطلاحات موجود در استاندارد
ISO / IEC 17020 بكار رفته است .


2-1- بازرسی :
بررسی طراحی محصول ، محصول ، خدمات ، فرآیند و یا كارخانه و تعیین تطباق آنها با الزامات معین یا بر پایه اظهار نظر تخصصی با الزامات عمومی است .
یاد آوری 1- بازرسی فرآیندها شامل كاركنان ، تسهیلات ، فناوری و روش شناسی ( متدولوژی ) می باشد .
یادآوری 2- از نتایج بازرسی ممكن است به عنوان پایه ای برای گواهی كردن استفاده شود .

2-2- سازمان بازرسی كننده :
سازمانی كه بازرسی را انجام می دهد .
یادآوری – سازمان بازرسی كننده می تواند یك سازمان مستقل یا بخشی از یك سازمان باشد .

2-3-
NDT
:
NDT مخفف Non Destructive Test
به معنی آزمونهای غیر مخرب می باشد .
2-4-
DT
:
DT مخفف Destructive Test
به معنی آزمونهای مخرب می باشد .
2-5-
WPS
:
WPS مخفف Welding Procedure Specification به معنی مشخصات روش جوشكاری می باشد .


نوع مطلب :
برچسب ها : استاندارد iso، آشنایی با استانداردهای ایزو (ISO)، انواع استاندارها، استاندار ISO 9000، مزایای بكارگیری استاندارد iso، iso،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :