تبلیغات
مهندسی جوشکاری - جوشکاری با گاز محافظ (GMAW یا MIG/MAG)
 
سه شنبه 10 مرداد 1391 :: نویسنده : مهدی ملکی

جوشکاری با گاز محافظ (GMAW یا MIG/MAG)

اساس روش
GMAW بر برقراری قوس الکتریکی میان الکترود (سیم‌جوش) مصرف شدنی و قطعه کار می‌باشد و قوس و حوضچه جوش توسط گاز بی اثر محافظت می‌گردد. این روش به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک قابل انجام می‌باشد.تمام فلزات و آلیاژهای مهم صنعتی مانند فولادهای کربنی، فولادهای کم آلیاژ، فولادهای زنگ نزن، آلیاژهای آلومینیم، مس، نیکل، در تمام وضعیتها با ازاین روش قابل جوشکاری می‌باشند.

 

تاریخچه فرایند

روشهای معمول در تكنولوژی جوشكاری را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی كرد: الف) جوشكاری ذوبی ب) جوشكاری فشاری
الف: جوشكاری ذوبی
شامل روشهایی همچون قوس الكتریكی، الكترود دستی زیرپوردی، MIG/MAG ، TIG ، پلاسما، جوشكاری گاز، الكترواسلاگ، اشعه الكترونی و اشعه لیزری می‌شود. ب: جوشكاری فشاری جوشكاری فشاری نیز خود شامل جوش مقاومتی، اصطكاكی، مافوق صوتی، انفجاری و نفوذی می‌باشد. جوشكاری TIG همان جوشكاری آرگون می‌باشد كه از یك الكترود غیر مصرفی كه معمولاً از جنس تنگستن است (به علت دمای ذوب بالای آن) جهت ایجاد قوس به كار می‌رود و گاز خنثی كه همان آرگون است جهت محافظت از جوش استفاده می‌شود. جوشكاری MIG/MAG یا گاز محافظ: جوشكاری قوس الكتریكی با گاز محافظ شامل دو روش MIG و MAG می‌باشد. تفاوت بین این دو روش در نوع گاز مصرفی بوده كه برای محافظت جوش بكار می‌رود. در روشMIG گاز محافظ از نوع گاز خنثی (آرگون یا هلیوم) بوده، در حالیكه در روش MAG گاز محافظ فعال بوده (نظیر CO2 یا تركیبی از آن با آرگون). جوشكاری پلاسما یا همان PAW . واژه پلاسما به معنای گاز یونیزه شده بوده و حال چهارم وجودی ماده می‌باشد. چنانچه هوا یا گاز محافظ در قوس الكتریكی شرایط گذر به حالت پلاسما را بیابند، قوس الكتریكی مربوطه دارای انرژی حرارتی زیادی خواهد شد به طوری ‌كه درجه حرارت قوس به بیش از 20000 درجه سانتیگراد می‌رسد.
تجهیزات و مواد

منبع نیرو
POWER SOURCE

جریان متناوب به ندرت در روش
GMAW بکار می‌رود. بیشترین استفاده از جریان مستقیم با وضعیت REVERSE-POLARITY می‌باشد. البته گاهی اوقات که که ضرورت ایجاب کند که نفوذ کم باشد از وضعیت STRAIGHT-POLARITY استفاده می‌گردد. انتخاب بین ژنراتور و ترانس رکتیفایر بستگی به قابلیت دسترسی به برق دارد. اگر در زمینه دسترسی به خطوط نیرو مشگلی وجود نداشته باشد. ترانس رکتیفایر ترجیح داده می‌شود زیرا هم ارزانتر است هم تعمیر نگهداری آن آسانتر می‌باشد.در GMAW هم از منابع قدرت ولتاژ ثابت استفاده می‌گردد هم از جریان ثابت.
مشعل جوشکاری
welding gun

سیستم تغذیه کننده
WIRE-FEED SYSTEM

این سیستم تشکیل گردیده است از یک موتور الکتریکی، غلتکهای متغییر، و تجهیزات نگهدارنده و هدایت کننده سیم جوش. انواع مختلقی از سیستمهای تغذیه کننده سیم وجود دارد، که با توجه به ضخامت الکترود و جنس آن و هم چنین شرایط کار قابل استفاده هستند. این سیستم می‌تواند به صورت جدا از واحد کنترل کننده سرعت باشد یا می‌تواند با آن یکپارجه باشد. برای بعضی از کاربردهای خاص می‌توان سیستم تغذیه کننده را بر روی مشعل نیز تعبیه نمود.در هنگامی که از سیم جوش با آلیاژ نرم استفاده می‌شود، مناسب است از تغذیه کننده أی با حالت
PUSH-PULL استفاده گردد. در تغزیه کننده‌ها با توجه به سختی سیم جوش از غلتکهایی با اشکال مختلف مانند V,U یا مســــطح استفاده می‌گردد.
مزایا و محدودیتها

مزایا

سرعت جوشکاری در این روش بالاست.

نرخ رسوب بالاتر از روش زیر پودری SMAW است.

استفاده از سیم جوش امکان جوشکاری طویل و بدون توقف را فراهم می‌سازد.

امکان نفوذ بیشتر از روش زیرپودری فراهم است که در این صورت امکان ایجاد گرده کوچکتر با استحکام مشابه فراهم است.

احتیاج به توانایی های شخصی کمتری برای جوشکاری دارد.

به دلیل عدم وجود سرباره احتیاج به تمیزکاری کمی دارد.

محدودیتها

تجهیزات این روش به نسبت گران و حمل و نفل آن مشکل تر از SMAW است.

استفاده ار این روش برای مقاطعی که دسترسی به آنها مشگل است با محدودیت در زمینه محافظت گاز مواجه است.

استفاده از این روش در فضای باز به دلیل امکان وزش باد و اخلال در محافظت گاز با محدودیت مواجه است.

به دلیل عدم وجود گل جوش وبه تبع آن عدم کاهش نرخ انجماد در فولادهای سختی‌پذیر امکان ترک خوردن در فلز جوش وجود دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها : جوشکاری با گاز محافظ (GMAW یا MIG/MAG)، mig mag، جوشکاری با گاز محافظ، جوشکاری GMAW، جوشکاری MIG/MAG، محمود کریمی، دانلود مقاله، دانلود نرم افزار جدید،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :