تبلیغات
مهندسی جوشکاری - فرآیندهای جوشکاری مقاومتی
 
دوشنبه 30 مرداد 1391 :: نویسنده : مهدی ملکی


در جوشکاری مقاومتی برای ایجاد آمیزش از فشار و گرما استفاده می‌شود. گرما به‌دلیل مقاومت الکتریکی قطعات کار و تماس آن‌ها در فصل مشترک به‌وجود می‌آید. پس از رسیدن قطعه به‌دمای ذوب و خمیری فشار برای آمیخته دو قطعه به‌کار می‌رود. در این روش فلز کاملاً ذوب نمی‌شود. گرمای لازم از طریق عبور جریان برق از قطعات به‌دست می‌آید. روش‌های جوشکاری مقاومتی عبارت‌اند از:

جوش نقطه‌ای

درز جوشی

جوش تکمه‌ای

با استفاده از قالب

فرآیندهای جوشکاری حالت جامددسته‌ای از فرآیند‌های جوشکاری هستند که در آن‌ها عمل جوشکاری بدون ذوب‌شدن لبه‌ها انجام می‌شود. در واقع لبه‌های تحت فشار با حرارت یا بدون حرارت در همدیگر له می‌شوند. فرآیندهای این گروه عبارت‌اند از:

جوشکاری اصطکاکی


در این روش به‌جای استفاده از انرژی الکتریکی برای تولید گرمای مورد نیاز ذوب فلزات از انرژی مکانیکی استفاده می‌گردد. به‌این ترتیب که یکی از دو قطعه که با سرعت درحال دوران است به‌قطعهٔ دوم که ثابت نگه داشته‌شده تماس داده می‌شود. در اثر اصطکاک بین دو قطعه و تولید حرارت، محل تماس دو قطعه ذوب‌شده و لبه‌های تحت فشار با حرارت در همدیگر له می‌شوند.

جوشکاری نفوذی

جوشکاری با امواج مافوق صوت

جوشکاری اولتراسونیک جوشکاری اولتراسونیک روشی متداول و فراگیر در كشورهای پیشرفته و صنعتی برای جوشكاری عمدتا قطعات پلاستیكی و بعضا قطعات فلزات بوده و در دسته بندی روشهای جوش كاری زیر مجموعه روش جوشكاری با گرم كردن داخلی مكانیكی می باشد. همچون سایر روشهای جوشكاری مراحل پنجگانه جوشكاری در اینجا نیز وجود دارد:

 1)آماده سازی سطح یا Surface Preparation شامل تمیز كاری و براده برداری: وجود آلودگی و لبه های اضافی باعث افت كیفیت جوشكاری خواهد شد .

 2) گرم كردن یا Heating: از انرژی امواج فراصوت با فركانس های بالا 20 تا 70 كیلوهرتز برای این منظور استفاده می گیرد .

 3) فشردن یا Pressing: وقتی دو قطعه كار به قدر كافی گرم شوند باید به یكدیگر فشرده شوند. این فشار با كمك سیستم پنوماتیك و هورن (شیپوره) دستگاههای جوشكاری تامین می شود .

 4) آمیزش بین مولكولی یا Intermolecular Diffusion: تماس دو قطعه كار گرم شده و در آستانه ذوب با یكدیگر و فشار وارده بر آنها فرصت را برای آمیزش مولكولهای دو قطعه كار در یكدیگر فراهم می آورد .

 5) خنك كردن یا Cooling: انجماد و سرد شدن محل جوشكاری آخرین مرحله بوده كه در این مرحله پلیمرهای نیمه كریستالی ساختار كریستالی خود را و پلیمرهای آمورف نیز ساختار خاص خود را در قبل از عملیات جوشكاری به دست خواهند آورد . در این مرحله تنشهای پسماند و اعوجاج در قطعه كار محتمل است . در این روش مراحل 2 و 3 و 4 تقریبا همزمان و در كسری از ثانیه صورت می گیرد و قطعه كار بلافاصله سرد می شود . موفقیت جوش به طراحی مناسب اجزا و مناسب بودن موادی که جوش داده می‌شوند بستگی دارد. از آنجا که جوشکاری اولتراسونیک بسیار سریع است (کمتر از ۱ ثانیه) و قابلیت اتوماسیون دارد به طور وسیع از آن در صنعت استفاده می‌شود. برای تضمین سلامت جوش طراحی مناسب اجزا بخصوص فیکسچرها لازم است. با طراحی مناسب از این روش می‌توان در تولید انبوه استفاده کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها : جوش مقاومتی، فرآیند جوش مقاومتی، جوشکاری مقاومتی،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :