تبلیغات
مهندسی جوشکاری - سختی سنجی
 
پنجشنبه 2 آذر 1391 :: نویسنده : مهدی ملکی

سختی خاصیت بنیادی ماده نیست، برای واژه سختی می توان بیش از یك معنی در نظر گرفت ، می توان آن را مقاومت ماده در برابر سایش یا مقاومت در برابر تغییر شكل مومسان موضعی دانست. روش های مختلفی برای تعیین سختی وجود دارد كه هركدام به نوبه خود مزایا و معایبی دارند .انواع روش ها : 1. سختی برینل 2. سختی راكول 3. سختی ویكرز 4. سختی نوپ 5. سختی شر 6. سختی ماورا صوت

روش راكول :

در این روش از فرو شونده مخروطی شكل الماسی با زاویه 120 درجه یا ساچمه ای شكل فولادی استفاده می شود. در این روش عمق فرورفتگی كه در اثر وارد آوردن نیروی مشخصی بر روی نمونه ایجاد شده و از آن به عنوان مقیاسی برای تعیین سختی راكول استفاده می شود .در ابتدا فرو شونده با یك نیروی 10 كیلوگرمی به طور عمودی در سطح جسم فرو می رود در این موقع عقربه دستگاه روی صفر قرار دارد و سپس یك بار (به نام بار C) و یک بار 90 کیلوگرمی (در راکول B اصلی به وزن 140 کیلوگرمی ) در راكول آرامی به آن اضافه می شود. سختی پس از وارد آوردن بار اصلی و نگه داشتن آن به مدت زمان لازم برای انجام تغییر شكل پلاستیك مستقیما از روی صفحه مدرج تصب شده بر روی دستگاه سختی سنجی خوانده می شود.

 

روش كار :

قطعه ای را كه برش زده بودیم و آن را سوهان زدیم تا سطوح آن موازی شود را سمباده می زنیم و همانند بخش قبل هر دفعه سمباده نرم تر بكار می بریم وقتی كه قطعه را سمباده 600 زدیم برای سختی سنجی آماده می شود كه یك طرف قطعه را سختی سنجی می كنیم و طرف دیگر را برای مشاهده زیر میكروسكوپ آماده می كنیم .همانطور كه در بالا توضیح داده شد از دستگاه راكول استفاده می كنیم و برای دقت بیشتر برای هر قطعه 3 بار سختی سنجی می گیریم .

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها : سختی سنجی، انواع سختی سنجی، سختی سنجی راکول، روش کار راکول، روش کار سختی سنجی راکول،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :