تبلیغات
مهندسی جوشکاری - تجهیزات
 
شنبه 4 شهریور 1391 :: نویسنده : مهدی ملکی

یک ماشین جوشکاری اولتراسونیک شامل اجزای زیر است: یک منبع تغذیه، یک مبدل، یک آمپلی فایر تقویت کننده به نام بوستر، یک وسیله هدایت امواج فراصوت به نام شیپوره (horn ) منبع تغذیه فرکانس برق شهر ۵۰-۶۰ هرتز را به ۲۰-70 کیلو هرتز می‌رساند. این انرژی به مبدل می‌رود و در مبدل دیسک پیزو الکتریک موج الکتریک با فركانس بالا به ارتعاشات مكانیكی (امواج اولتراسونیک )با فركانس بالا تبدیل میشود. اغلب ماشین‌های اولتراسونیک در فرکانسی بالاتر از ۲۰ کیلو هرتز کار می‌کنند و صدایی تولید می‌کنند که شبیه یك سوت بوده كه می تواند برای اوپراتور در دراز مدت تولید مزاحمت و اذیت كند لذا توجه به میزان دسی بل صدای این دستگاهها بسیار مهم است . امروزه شركتهای معتبر اروپایی هزینه های بسیار زیادی را صرف تحقیق و توسعه محصولات خود نموده اند تا علاوه بر افزایش راندمان و كیفیت جوشكاری دستگاههای خود این صداهای مزاحم را در حد بسیار زیادی كاهش دهند.امواج تولید شده در مبدل به بوستر رفته و دامنه آن تا حد دلخواه افزایش پیدا می‌کند و سپس در شیپوره (که یک وسیله صوتی مکانیکی است) امواج صوتی مستقیماً به قطعه کار منتقل می‌شود. همچنین شیپوره نقش اعمال فشار بر روی قطعه را نیز بر عهده دارد.بعد از انتقال امواج صوت به قطعه کار در منطقه اتصال در اثر اصطکاک زیاد ناشی از جنبش مولكولی سطوح دو قطعه كار این انرژی تبدیل به گرما شده و باعث نرم شدن و ذوب پلاستیک و به وجود آمدن شرایط جوشكاری می‌شود.

 

مزایا و محدودیتها

مزایای این روش عبارت‌اند از :
- راندمان بالا - تولید بالا با قیمت پایین (با توجه به سرعت زیاد هر سیكل جوشكاری امكان افزایش تولیدات به راحتی مهیاست) - سهولت در اتوماسیون - سرعت جوش بالا - تمیز بودن آن
مهم‌ترین محدودیت این روش محدودیت در انرژی اعمالی و کوچک بودن عرض شیپوره (کمتر از ۲۵۰ میلی متر) است و در نتیجه طول جوشی که به وجود میآید کوچک است. موارد استفاده از جوش التراسونیک ترموپلاستیک‌ها : - جوشکاری ساده یک اتصال - جاسازی یک قطعه در قطعه‌ای دیگر همراه با اتصال بین آن دو - جوش نقطه‌ای ورق‌ها و صفحات پلاستیکی - كاشت مغزی های فلزی در داخل قطعات پلاستیكی - دوخت پارچه‌ها و فیلمهای با پایه پلاستیكی.

صنایعی که این نوع جوشکاری در آن کاربرد دارد : - استفاده در صنعت الكتریك و الكترونیك - استفاده در صنعت بسته بندی - استفاده در صنعت اتومبیل سازی - استفاده در صنعت پزشکی و تجهیزات پزشكی - استفاده در صنعت اسباب بازی - صنایع مرتبط دیگر.

نوع مطلب :
برچسب ها : تجهیزات در جوش زیر پودری، مزایا و محدودیتهای زیر پودری،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :