تبلیغات
مهندسی جوشکاری - استاندارد API 1104
 
چهارشنبه 22 آذر 1391 :: نویسنده : محسن جلفایی فتوحی

استاندارد  API 1104

آماده سازی لوله های فولادی قبل از عملیات جوشکاری

این دستورالعمل مربوط به عملیات بازرسی ، تمیز کاری ، برش و خمکاری لوله های فولادی قبل از جوشکاری میباشد .

1-    بازرسی لوله ها

هر شاخه لوله قبل از آماده سازی باید بازرسی گردد . لوله هائی که دارای هر نوع عیب از قبیل کج بودن ، بیضی بودن دهانه ، برآمدگی ، شیار ، فرو رفتگی ، خراش و حفره های خوردگی باشند بایستی کنار گذارده شوند تا توسط مهندس ناظر ، سرپرست ناظر و در صورت لزوم مهندس بازرس شرکت ملی گاز بررسی و دستور وارد شدن تعمیر و یا برش آنها جهت از بین بردن نقص داده شود .

2-    تمیز کاری داخل لوله

قبل از اتصال لوله ها بایستی داخل آنها با گذاردن وسیله مناسب از شن و ماسه و سایر مواد خارجی تمیز شوند .

3-    تمیز کردن سرهای لوله

قبل از شروع به جفت کردن سر لوله و چند لحظه قبل از انجام جوش ، ریشه سرلوله ها بایستی توسط برس یا سوهان و یا دستگاه سنگ زنی طوری تمیز شوند که فلز براق نمایان گردد . چنانچه لازم باشد تمیز کردن سرها بایستی شامل تمام قسمتهای

یخ نیز بشود و منطقه تمیز شده از روی لوله و داخل لوله حداقل بعرض یک سانتیمتر باشد .

4-    برش و یخ زدن لوله

برش و یخ زدن لوله بایستی توسط دستگاه برش و یخ زنی یا هر وسیله دیگر که مورد تائید مهندس یا بازرس باشد انجام گیرد .

برش عمودی لوله بوسیله شعله و با دست ممنوع میباشد . مقطع بریده شده باید عمود بر محور طولی لوله باشد . سرلوله های بریده شده بایستی بوسیله دستگاه سنگ زنی صاف و سپس یخ زده شوند بطوریکه زاویه یخ و صافی آن مطابق استاندارد باشد .

5-    جهت و انحراف لوله

الف کمانی شدن لوله  

کمان لوله برای تغییر جهت فقط در مواردی مجاز خواهد بود که لوله از نوع بدون درز و با قطر کمتر از 400 میلیمتر باشد و شعاع کانال نیز بیش از سه هزار برابر قطر لوله انتخاب گردد . در کلیه حالات دیگر تغییر مسیر لوله بایستی توسط خمکاری در حالت سرد و یا استفاده از زانوهای پیش ساخته انجام گیرد .

ب خمکاری در حالت سرد

ب-1 خمکاری لوله های عایق کاری شده مجاز نمی باشد .

ب-2 خمکاری باید بصورتی انجام شود که محل خمکاری دچار چین و چروک خوردگی و یا دوبین شدن نشود ، هرگاه چنین نواقصی ایجاد گردد لوله وازده خواهد شد . در لوله های درزدار لوله بایستی طورذی قرار داده شود که بمقدار حداکثر 15 درجه از محور خنثی انحراف داشته باشد .

ب-3 هر گاه در نظر باشد چند لوله بهم جوش خورده خمکاری شود در محل جوشهای محیطی هیچگونه خمکاری مجاز نخواهد بود .

ب-4  حداکثر خم در لوله بمقدار 5/1 درجه بازاء طولی مساوی یک قطر خواهد بود . اختلاف قطر لوله در محل خم شده نبایستی از 5/2 درصد قطر خارجی لوله تجاوز نماید . در سر لوله های خمکاری شده بایستی بمقدار 1/1 متر مستقیم باشد . کلیه خمها در لوله ها بقطر شش اینچ و بالاتر که بوسیله آب آزمایش مقاومت ( هیدرواستاتیک تست ) خواهند شد بایستی به وسیله پیک اندازه که فاصله بین دو دیسک آن دو برابر قطر لوله و قطر دیسک آن 95% قطر داخلی لوله باشد در حضور مهندس مسئول آزمایش شوند .

ب-5 جهت خم کردن لوله های باقطر اسمی 4 اینچ و کمتر محدودت موجود بند ( ب-4 ) از جمله اختلاف بین حداکثر و حداقل و همچنین زاویه خم برای خمهای یکنواخت در صورتیکه شرایط زیر وجود داشته باشد ، لازم الاجراء نمیباشد .

1- قطر اسمی لوله 4 اینچ یا کمتر باشد .

فشار کاری لوله حداکثر 100 پوند بر اینچ مربع باشد .

حداقل شعاع خمش 5 برابر قطر خارجی لوله باشد .

ج- زانوهای پیش ساخته

پیمانکار مجاز است از زانوهای پیش ساخته و یا قسمت بریده شده ای از آن استفاده نماید . در صورتیکه از قسمت بریده شده زانو استفاده شود طول کمان زانو در داخل خم نبایستی در مورد لوله های با قطر 50 میلیمتر و بالاتر کمتر از 25 میلیمتر باشد .

6-    نصب هدایت کننده داخل سه راهی

در مواردی که حطوط لوله توسط پیک یا گلوله های لاستیکی بایستی تمیز گردند لازمست میله های هدایت کننده در داخل شاخه سه راهی و هم سطح داخل مسیر اصلی لوله جوش داده شود بصوزتیکه از کج شدن و انحراف وسیله تمیز کننده جلوگیری بعمل آید .

7-    بازرسی مقطع داخل لوله

در شبکه هائی که باید آزمایش هیدرواستاتیک گردند . لازم است بعد از عملیات نصب توسط پیک اندازه گیری ، یک نواختی سطح مقطع آنها کنترل شود و در صورت مشاهده اشکال اقدام برفع آن نماید .

8-    لوله های وازده شده

لوله های وازده شده بایستی با علامت ( وازده ) که بر روی آنها با رنگ قرمز نوشته میشود مشخص گردند . اینگونه لوله ها بلافاصله از محل کار خارج شده و در انبار مخصوص وازده نگهداری شوند .

نوع مطلب :
برچسب ها : استاندارد API 1104، استاندارد لوله ها، API، API-1104، بازرسی لوله ها،
مهندسی جوشکاری
مهندسی مواد و جوشکاری
درباره وبلاگ

به وبلاگ*مهندسی جوشکاری*خوش آمدید.

با نظرات و مطالب خودتون به ما کمک کنید تا بتوانیم پلی برای تبادل اطلاعات، برای هم باشیم.

mahdi.maleki68@ymail.com


مدیر وبلاگ : مهدی ملکی
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :